Britská krátkosrstá kočka se poprvé začala chovat kolem roku 1900 ve Velké Británii. Byla vyšlechtěna křížením perských koček a domácích krátkostrstých koček s mohutnou stavbou těla. Nejprve byla chována pouze v modré variantě, později se objevily další barevné varianty a v současnosti se chová ve všech možných barevných variantách. Britská krátkosrstá kočka je jedním z nejoblíbenějších plemen čistokrevných koček zejména pro svou přítulnou povahu, hebkou srst a pěknou tělesnou stavbu.
Charakter
Britské krátkosrsté kočky mají milou přítulnou a hodnou povahu, v mládí jsou velmi hravé. Snášejí se s ostatními domácími zvířaty a dovedou se zabavit i samy i když dobu čekání na svého pána si převážně krátí spánkem. Britské krátkosrsté kočky jsou vhodné pro chovatele, kteří chtějí mít pokojného domácího mazlíčka
Standard
Britská krátkosrstá kočka je středně velká až velká. Má krátkou hustou srst s bohatou podsadou. Hlava je velká, kulatá s masivní lebkou, nos je krátký, široký a rovný. Uši jsou malé, mírně zakulacené a široce posazené. Oči jsou velké a kulaté a mají žlutou až měděnou barvu (u barevných variant jsou povolené i modré a zelené oči).Je velmi krásná a vaše děti si ji určitě oblíbí a vaše kočka vaše děti.
Barevné variety Britské krátkosrsté kočky:
- ČERNÁ BRI N- ideální je, pokud je tato barva sytá tmavá havraní čerň až ke kořínkům chlupů. Bez rezavého nebo našedlého nádechu. U koťat se toleruje šedá podsada nebo černá barva nemusí být stejnoměrná, v dospělosti se tyto nedostatky většinou vybarví..
- MODRÁ BRI A - je asi nejznámější a nejpopulárnější barvou u britských koček. Chovatelé jí sice od nepaměti říkají modrá, ale laik ji vidí jako šedou. Nežádoucí je tmavý odstín, ceněna je světlá holubí šeď. Nos a polštářky prstů jsou šedé.
- ČOKOLÁDOVÁ BRI B - žádoucí je čokoládově hnědý odstín beze stop rezavé a zašedlé. Nos i polštářky prstů jsou tmavě hnědé. Tuto barvu však koťátka narozená u nás mít nemohou.
- LILOVÁ BRI C - spolu s hnědou je to u britských koček nová barva. Žádoucí je světlý odstín hnědobéžové barvy. Nos je v odstínu světle hnědé s narůžovělým nádechem.
- BÍLÁ BRI W - požaduje se čistě bílá barva bez nažloutlého nádechu. Koťata se rodí s barevnou skvrnou na hlavičce, která do dospělosti zmizí. Podle barvy těchto skvrn můžeme odhadnout, kterou barvu, kromě bílé bude kočka předávat svým potomkům.Tato barva se ještě dále dělí na skupiny podle barvy očí: obě oči mohou být oranžové (BRI w 62), nebo obě modré (BRI w 61) nebo jedno oko modré a druhé oranžové (BRI w 63).
- ČERVENÁ BRI D - vyžaduje se sytý oranžový až mahagonový odstín. Tato barva je chovatelsky náročná. Problém je v tom, že u této barvy je velmi nesnadné odchovat jedince, který by neměl v srsti více či méně patrné mramorování nebo tečkování. Dědičnost červené barvy je vázána na pohlaví.
- KRÉMOVÁ BRI E- žádoucí je pastelový krémový tón a probarvení chlupu až ke kůži. I Tato barva je dědičná v závislosti na pohlaví a jsou stejné komplikace se znatelnou kresbou, jako u červených koček.
- ŽELVOVINOVÁ (nebo také tortie) – je to barva, která se také počítá do skupiny plných barev. I přes to, že ji tvoří melír (promíchání) černých a červených skvrn. Tato barva se stejně jako červená dědí v závislosti na pohlaví a mohou ji mít jen kočky, ne kocouři. Kromě černě želvovinové BRI f, známe i modře želvovinovou BRI g, čokoládově želvovinovou BRI h a lilově želvovinovou BRI j. U všech barev platí, že ji mohou mít jen kočky a vždy musí být co nejjemněji promelírovaná, nejsou žádoucí velké červené nebo krémové plochy. Černá a čokoládová je promíchaná s červenou, modrá a lilová s krémovou barvou.
- OČI musí být u těchto barev britských koček vždy měděné nebo oranžové, beze stopy zelené.Nejsou povoleny bílé skvrnky ani promísení srsti jednotlivými bílými chlupy.
- DVOUBAREVNÉ britské kočky jsou velmi atraktivním zbarvením. Podle poměru bílé a druhé barvy rozlišujeme několik typů dvoubarevných koček. Bikolor 03 - požaduje se minimálně polovina a maximálně dvě třetiny plné barvy. Ideální je pokud je rozložení barev pravidelné a vyvážené na levé i pravé polovině těla. Ale tomuto ideálu odpovídá jen velmi málo koček. Dále známe vybarvení harlekýn 02, kdy je barevná minimálně pětina a maximálně polovina těla a van 01, kde je barva soustředěna jen na hlavě a ocase a je povoleno několik malých skvrn na těle. U všech dvoubarevných koček platí, že barevné a bílé plochy musí být jasně ohraničeny a odděleny od sebe. Dvoubarevné kočky se mohou vyskytovat ve všech shora uvedených barvách, barva oka musí měděná nebo oranžová.
- TŘÍBAREVNÉ britské kočky, jsou vlastně želvovinové kočky s bílou skvrnitostí. Na rozdíl od želvovinových koček bez bílé, je tato varieta charakteristická tím, že černá a červená nejsou promelírované ale tvoří větší ohraničené skvrny. Jinak poměr bílé a barevné je rozlišen stejně jako z dvoubarevných 01, 02, 03. Označení modře želvovinové kočky s bílou , potom vypadá: BRI b 03. A zase platí, že dědičnost této barvy je vázána na pohlaví a rodí se jen kočičky. Barva nosu a polštářků prstů u dvoubarevných a tříbarevných koček závisí na tom, zda by na tomto místě byla bílá nebo barevná skvrna. Pak je nos růžový u bílé, nebo barevný podle příslušné barvy.
Zdroj Wikipedie